Prepáč, len odpíšem
Foto - Jakub Čajko
TVORIVÝ TÍM
Réžia a dramaturgia: Veronika Malgot a Lýdia Ondrušová
Text: kolektív
Scénický, kostýmový a grafický dizajn: Laura Štorcelová
Účinkujú:Tomáš Kostelník, Veronika Malgot, Michaela Mäsiarová, Otec Mirec a Lýdia Ondrušová
Autorské predstavenie. Spoločná večera za jedným stolom, pri ktorej herci aj diváci predstavujú bývalých spolužiakov a spolužiačky zo strednej školy. Ich mobilné zariadenia sú paralelným javiskom rovnako, ako aj prestretý stôl.
PREMIÉRA
26.11. 2017 verejná generálka, Gorila.sk Urban Space, Bratislava
27.11 .2017 premiéra,Gorila.sk Urban Space, Bratislava
REPRÍZY
10.12. 2017 Gorila.sk Urban Space, Bratislava
09.01. 2018 Gorila.sk Urban Space, Bratislava
10.01. 2018 Gorila.sk Urban Space, Bratislava
17.05. 2018 Hostinec u deda, Bratislava
22.05. 2018 Hostinec u deda, Bratislava
DERNIÉRA
05.02. 2019 Hostinec u deda, Bratislava
“Kaviarenská site-specific performance štylizovala divákov do pozície rovnocenných partnerov, spolužiakov, ktorí mohli kedykoľvek zasahovať. Už pár dní pred stretnutím nám bývalá predsedníčka triedy (Veronika Malgot) poslala e-mail, vďaka čomu si divák mohol k danému prostrediu vytvoriť nejaký vzťah, ktorý bol počas spoločnej večere za jedným stolom nutný. Pri hádkach či ohováraniach na záchode sa divák stal investigatívnym spolutvorcom, od ktorého záviseli ďalšie (aspoň) mikrosituácie a celková atmosféra večierka. Hlavní ex-spolužiaci nabádali ostatných, aby esemeskovali, chodili s nimi na „cigpauzu“, alebo aby skrátka konverzovali a navzájom sa vnímali. Najväčšia časť hereckej práce tak nespočívala vo výstavbe a napĺňaní naskúšaného aranžmánu, ale v neustálej improvizácii v intenciách nacvičených epizód a fixných dialógov. Herci teda museli dokonale ovládať tok príbehu, okamžite, inteligentne a samostatne uvažovať v rámci celku, ktorého
dôkladná znalosť bola pre uveriteľnosť konaní kľúčová. Pritom potrebovali nájsť balans medzi tým, kedy je nutné pozornosť divákov sústrediť a kedy ju naopak neprivolávať.
Text inscenácie vychádzal z osobných zážitkov a skúseností tvorcov. Prijali tak na seba riziko citového a súkromného odhalenia, ktoré sa princípom verejného priestoru a diváckej participácie ešte znásobilo. Aj napriek tomu si ale ponechali istý odstup pridávaním fiktívnych skúseností, ktoré bolo takmer nemožné oddeliť od tých autentických.
… Mobilné telefóny ako paralelné javisko tvorili istý tematický leitmotív celého večera – akcentovali prázdnosť a anonymnosť jednotlivých výpovedí aktérov.
...Priestor inscenácie a jej umiestnenie do kaviarne hrali pri tvorbe scenára zásadnú rolu. Nebolo možné počítať so strihom, a keď postava zmizla z jedného miesta, znamenalo
to, že sa presunula na iné, kde konala podľa predošlých situácií. Priestor v sebe neniesolžiadne konotácie ani minulosť, neobsahoval žiadne indície, ktoré by dokresľovali jednotlivé postavy. Vďaka tomu presuny hercov a divákov udržiavali tempo, príbeh získal väčšiu dynamiku, prehľadnosť a vďaka typickémuhipsterskému kaviarenskému nádychu mal večierok svoju atmosféru.
Aj napriek absencii participatívnych inscenácií na slovenských javiskách možno povedať, že nastáva istý progres. Hoci v kontexte umeleckého obratu k spolupráci diváka s aktérmi divadelní tvorcovia iba kopírujú obraz, ktorý sa vo slovenskom výtvarnom umení plne rozvinul v 80. a 90. rokoch, je Prepáč, len odpíšem po formálnej stránke nevídaným projektom…”